Jak zapobiegać pojawianiu się moli spożywczych?

Tylko na pierwszy rzut oka mole spożywcze przypominają drobne owady – w rzeczywistości są one w stanie zrujnować każde zapasy żywności w zaskakująco krótkim czasie. Wielu z nas doświadczyło już nieprzyjemności związanych z odkryciem tych nieproszonych gości w spiżarni czy kuchni. Jak zapobiec ich inwazjom i chronić swoje zapasy żywności? Poznaj kilka skutecznych metod, które pomogą Ci utrzymać mole z dala od Twojej kuchni.

Skąd biorą się mole?

Omacnice spiżanki, bo tak brzmi właściwa nazwa owadów określanych potocznie jako mole spożywcze, są kilkumilimetrowymi, skrzydlatymi insektami. Ich obecność w naszym otoczeniu jest zwykle spowodowana dostępem do źródeł pożywienia. Często mogą dostawać się do mieszkania wraz z zakupionymi produktami spożywczymi, które wcześniej były już zainfekowane ich jajami lub larwami. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że dla tej grupy szkodników, przeszkody nie stanowią nawet grube foliowe opakowania, gdyż potrafią one je przegryźć i bez większych problemów wydostać się na zewnątrz.

Gdzie szukać gniazd moli spożywczych?

Owady te mają tendencję do ukrywania się w ciepłych i ciemnych miejscach, gdzie mogą zbudować swoje gniazda. Przyjrzyjmy się więc tym obszarom, w których najczęściej możemy je znaleźć. Będą to przede wszystkim spiżarnie oraz szafki kuchenne gdzie przechowywane są suche produkty spożywcze, takie jak mąka, kasze, płatki śniadaniowe czy ryż, będące podstawowym źródłem pożywienia dla tego gatunku szkodników. Właśnie tam powinna znaleźć się np. feromonowa pułapka na mole, która pozwoli Ci zwalczyć gniazda insektów.

Czego nie lubią mole spożywcze?

Choć mole spożywcze są uporczywymi szkodnikami, możesz skutecznie je odstraszać, roztaczając w domu nielubiane przez nie zapachy ziół i przypraw takich jak:

  • lawenda,
  • mięta,
  • goździki,
  • rozmaryn.

Woreczki z przyprawami możesz umieścić w skrytce i kuchennych szafkach, aby zabezpieczyć żywność przed owadami. Mole nie są również odporne na chłód i ekstremalne temperatury, dlatego zaleca się przechowywanie żywności w szczelnie zamkniętych pojemnikach a w razie konieczności – umieszczenie ich w zamrażarce na kilka dni, by pozbyć się larw i jaj.

Jeśli już masz do czynienia z omacnicą spiżanką, dbaj o regularne odkurzanie spiżarni oraz mebli, pozwalające usunąć rozsypane produkty oraz larwy i jaja owadów. Ważne jest również bieżące utrzymanie czystości wokół miejsc, gdzie przechowujesz żywność.

Pułapki na mole – gdy domowe metody zawodzą

W przypadku, gdy tradycyjne sposoby nie dają oczekiwanych rezultatów, warto wypróbować dostępne na rynku świetlne lub feromonowe pułapki na owady. Ich wysoka skuteczność w walce z molami, pozwoli Ci zminimalizować szkody w domowych zapasach żywności. Co więcej, producenci oferują zarówno rozwiązania do utylizacji dorosłych osobników, jak i jaj oraz larw owadów, co umożliwia dopasowanie odpowiednich produktów do stadium rozwoju szkodników. Pamiętaj jednak, że nawet mimo ich zastosowania, konieczny będzie dokładny przegląd produktów i wyrzucenie zainfekowanej żywności.